VZHŮRU NOHAMA - Don Šajn

23.07.2025

Divadlo VZHŮRU NOHAMA, Kladno

Don Šajn

Délka představení: 30 minut

Kdy: Sobota 2.8.2025 v 15:30 


Anotace představení:

Klasická loutková hra z 19. století na donjuanovské téma neobvykle a volně jevištně zpracovaná herci Divadla VZHŮRU NOHAMA. Inspirace rytířskými bitkami, velkou láskou, mocným pekelníkem a také osobními preferencemi specifických kumštýřů. A vše skončí šťastně, nebojte se... Protože když se do neřešitelné šlamastyky vloží bodrý tlučhuba Kašpárek, i podlý hrdina Don Šajn může dojít nápravy. Hříčka plná improvizace a radosti z loutkohraní. Inscenace vznikla v rámci projektu Výzkum specifického divadla a využití jeho metodických principů při integraci minoritních skupin (lidí se znevýhodněním) ve spolupráci Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, Divadla VZHŮRU NOHAMA a Zahrady, poskytovatele sociálních služeb na Kladně.


Scénografie: Barbora Sléhová

Dramaturgie: Kateřina Mocová

Režie: Vladimír Novák

Obsazení: Jiřina Vacková, Martin Šafařík, Stanislav Švingr


Info o souboru:

Divadlo VZHŮRU NOHAMA se zaměřuje na uměleckou práci s lidmi se znevýhodněním a specifickými potřebami tak, aby se mohli realizovat a osobnostně vyvíjet v profesionálních divadelních podmínkách.


Hlavním cílem spolku je realizace nekomerčních uměleckých projektů, především interaktivních divadelních inscenací, které integrují profesionální divadelníky a herce se specifickými potřebami. 

Dále pak podpora vzdělávání, poskytování a předávání zkušeností v oblasti kulturní a sociální, zvláště pak v segmentu divadelním. Spolek pořádá vzdělávací semináře, přednášky, symposia, workshopy, výstavy a podobné akce v oblasti kulturní a sociální. A především od roku 2009 Rynholecký festiválek – divadelní integrační happening, kde vedle seminářů, workshopů a vlastních inscenací prezentuje obdobnou tvorbu dalších skupin se stejným či podobným zaměřením. Zabývá se též uměleckým a aplikovaným výzkumem v oblasti specifického divadla (divadelní tvorby ve specifických skupinách). Svou činnost zahájilo divadlo v roce 2001 výzkumně uměleckým projektem Divadelní tvorba ve specifických skupinách (do roku 2010 Divadlo jako socializační možnost) integrující ve své tvorbě studenty, absolventy a pedagogy Divadelní fakulty AMU v Praze s lidmi s mentálním znevýhodněním. V rámci projektu divadlo spolupracuje s různými sociálními zařízeními, například se Zahradou, poskytovatelem sociálních služeb na Kladně nebo Koniklecem, poskytovatelem sociálních služeb v Suchomastech. Cílem projektu je plnohodnotná tvůrčí umělecká práce v integrované skupině. A to především lidí se znevýhodněním tak, aby se mohli realizovat a osobnostně vyvíjet v profesionálních divadelních podmínkách. Projekt je realizován ve spolupráci Divadla VZHŮRU NOHAMA, Ústavu pro výzkum a studium alternativního, loutkového a specifického divadla Divadelní fakulty AMU v Praze.